Mergvakaris pagal senuosius mūsų papročius
Tradicinių vestuvių sutikime senovėje ypač svarbus buvo mergvakaris. Į jį susirinkdavo artimiausios, visą gyvenimą būsimą nuotaką supusios moterys (taigi galite bent į dalį šventės pakviesti nuotakos mamą, tetas, drauges, pusseseres). Geriausia, kad toks mervakaris vyktų gamtoje, sodyboje prie ežero, kaime ar panašioje vietoje (tinkamą vietą galite išsirinkti pasinaudoję paieška Žemėlapis). Iš anksto reiktų pasirūpinti liaudiškomis, atitinkamą atmosferą sukursiančiomis dainomis (pvz. Veronikos Povilionienės dainos). Drabužiai taip pat turi atitikti temą. Gali būti iš drobės vaidilučių tipo suknytės, nupinti vainikai, į kasas supinti plaukai. Vakarą suplanuokite dviejų dalių: rimtosios ir linksmosios (pastarojoje gali likti tik jaunos merginos, be mamos ir tetų). Pagal senovines tradicijas kiekviena iš mergvakario dalyvių atsinešdavo savo keptą pyragą, taigi pasiruoškite iš anksto pyragų ir vaišių (receptų galite rasti skiltyje Skanumynai).
Rekomenduojame Jūsų šventei:
Kad nuotakai būtų įdomiau, galite sugalvoti kaip atvykti į šventės vietą, kaip pagrobti nuotaką. Idėjų, kaip tai padaryti, rasite prisiregistravusios prie savo aplinkos. Pagal senovines tradicijas nuotaką išvedant iš namų reiktų ją tris kartus apvesti aplink stalą. Šiuo ritualu, magišku skaičiumi trys atsisveikinama su gimtais namais, tačiau tuo pačiu namai nepaliekami tušti. Taip pat šiuo ritualu linkima gausybės, kad namai, kurie laukia merginos, būtų tokie pat geri, kad gimtųjų namų dvasią išsineštų į naujuosius namus, kad juose apsigyventų geroji dvasia, gerasis angelas.
Atvykusios į šventės vietą persirenkite drabužiais pagal temą bei įsikurkite (jaunąjai taip pat įteikite jos drabužį persirengimui). Įjunkite lietuvišką liaudišką muziką. Galite būti pasiruošusios atspausdintus keleto dainų žodžius, kad galėtumėte jas padainuoti. Pradėkite nuotakos aprengimo ritualą: pirmiausia nuotakai padovanojamas pinigėlis (jis slapta įdedamas į jaunosios batelį, kai ši aunasi batelį, turėtų pajausti pinigėlį). Šis turėsias atnešti sėkmę ir pinigus naujai šeimai. Pasodinkite jaunąją ir apsupusios ją puslankiu dainuodamos pinkite vainiką iš atsineštų gėlių. Kai vainikas nupintas, sušukuokite nuotakai plaukus: eidamos ratu visos medinėmis šukomis pašukuokite plaukus. Šukuodamos tyliai į ausį palinkėkite palinkėjimus būsimai santuokai ir šeimai. Uždėkite vainiką. Padovanokite veidrodį. Paaiškinkite jaunajai, kad ši turi pasižiūrėti į veidrodį, paimti šukas, kuriomis ją šukavo ir mesti šias per dešinį petį į netekėjusių merginų būrį. Kurią pirmą šukos palies, ta ištekės pirmoji.
Kai nuotaka aprengta, visos pereikite prie stalo ar ant dekučio lauke. Sekantis mergvakario darbas – rūtų vainikėlio pynimas. Nuotakos apsaugojimui nuo užkerėjimo, vainiko pynėjos turi eiti prie stalo ar dekučio susikibusios už rankų ir prieš susėsdamos apeiti šį ratu. Nupynusios vainikus vėl turite išeiti ratu. Vestuvėms išrenkamas ir paliekamas gražiausiai nupintas rūtų vainikėlis. Pynimo metu ištekėjusios moterys gali pasakoti savo vestuvių, mergvakarių istorijas, patarti, kaip susitvarkyti su vyru namuose, kaip išvengti problemų šeimoje. Galite dainuoti dainas.
Kai svarbiausias darbas – rūtų vainikėlio pynimas – atliktas, galite susėsti prie stalo. Kiekviena mergvakario dalyvė patiekite savo pyragą ar kitą patiekalą, pamokinkite nuotaką kaip šį gaminti. Ragaukite visus patiekalus. Kol visos prie stalo, paimkite siūlų kamuolėlį. Šį turi suvynioti paeiliui visos netekėjusios merginos. Tada jaunoji turi šį paleisti išsivyti laikydama už galiuko. Tai reiškia, kad ji savo nuotakos likimu vesis ir visas merginas.
Daugiau užduočių galite pasirinkti iš užduočių sąrašo, kurį rasite prisijungusi prie savo aplinkos.
Linksmoji mergvakario dalis: maudynės kaimiškoje pirtyje (šis reiškia kūno švarinimą, apsivalymą nuo ydų, blogų minčių). Būtinai maudynes išnaudokite ir grožio procedūroms, būdamos pirtyje išsitepkite kūnus sezamo aliejumi, pasidarykite medaus kaukę odai.
Paskutinis mergvakario akcentas – „mergystės priesaikos“ davimas. Tai darykite naktį, šviečiant mėnuliui, lauke. Galite visos būti užsidegusios žvakes. Nuotakai galite padovanoti mergvakario dovanas, šias sudėjusios į kraičio skrynią. Galite padovanoti duonos, česnako, druskos, adatų ir skambaliukų sudėjusios į gražius maišelius. Senovėje tikėta, kad šios dovanos atbaidys nuo jaunos šeimos visas piktas dvasias. Galimų dovanų sąrašą rasite prisiregistravusi.
Lapai spausdinimui