Vestuvės užsienyje - visai reali svajonė
AKCIJOS:
- Užsakyk tau patikusią vestuvių palinkėjimų knygą, o Instrukciją ir stovelį jai gauk dovanų.
- Rezervuok stalo kortelių svečio sėdėjimo vietai pažymėti - magnetukų gaminimą 2025-iems metams net jei neturi svečių sąrašo ir gauk specialų pasiūlymą. Parašyk šventės datą ir planuojamą svečių skaičių į [email protected], facebook žinute arba instagram. Kainas ir pavyzdžius rasi čia.
- naudingas nuorodas į kitus patarimus rasi straipsnio pabaigoje.
Šiandien aptarsime vieną iš vestuvių variantų – vestuves užsienyje. Net jei kol kas nesvarstėte tokios galimybės, galbūt perskaičiusios šį straipsnį pakeisite savo nuomonę. Pasirinkus sujungti dvi širdis svečioje šalyje nebereiks riboti fantazijos. Tik įsivaizduokite ištartą Taip vienas kitam prie vandenyno, šalia auga palmės, laksto mažytės beždžionėlės... O gal jūs senovinėje pilyje, pastatytoje ant aukščiausio skardžio ir jums prieš akis atsiveria neapsakomas kalnų grožis? Karibai, Tailandas, Kuba, Meksika, Indijos vandenyno salos, karnavalinė Venecija, provansu kvepianti Prancūzija... Sąrašą galima tęsti be galo. Sakysite, kad tai tik svajonė, juk viskas remiasi į pinigus. Nustebsite, tačiau vestuvės užsienyje kainuoja labai panašiai kaip ir Lietuvoje, tiesiog mokate už kitus dalykus. Pasirinkusi kitą šalį mokėsite už lėktuvo skrydį, apgyvendinimą, tuo tarpu Lietuvoje tie pinigėliai būtų išleisti vestuvių vietai, maistui ir gėrimams. Be to, tuokdamiesi užsienyje gaunate bonus – kartu įskaičiuotas ir medaus mėnuo.
Rekomenduojame Jūsų šventei:
Taigi, truputis praktinių patarimų ir informacijos:
KOKĮ VESTUVIŲ TIPĄ PASIRINKTI?
Jūs galite pasirinkti simbolinę arba oficialią ceremoniją. Simbolinės ceremonijos metu jus sutuoks, prisieksite meilę vienas kitam, tačiau ši priesaika legalios galios neturės, t. y. pagal įstatymą jūs vis dar būsite nesusituokę. Neoficialios ceremonijos siūlomos tokiose šalyse kaip Graikija, Italija, Maldyvai, Tailandas, Balio sala. Tuo tarpu oficialios ceremonijos metu jūsų santuoka bus įregistruota pagal visus įstatymo reikalavimus. Oficiali ceremonija galima tokiose šalyse kaip Graikija, Čekija, Kuba, Šeišeliai, Barbadosa, Kipras, Mauricijus, Jamaika arba Šri Lanka. Paprastai santuokos vietoje būna išduodamas laikinas santuokos sertifikatas, tuo tarpu originalūs dokumentai atsiunčiami į Lietuvą vėliau. Tai gali užtrukti 2-6 mėnesius, tad turėkite omenyje šį laikotarpį jei kažkur reikės originalių santuokos dokumentų. Lietuvoje galios tik oficiali santuokos ceremonija.
Norintiems bažnytinės santuokos reiktų kreiptis į Lietuvos kapelionus, klebonus, pastorius, esančius lietuviškose parapijose užsienyje. Norintiems tik civilinės santuokos, reiktų kreiptis į vestuvių celebrantus (celebrants). Jie gali sutuokti jaunuosius pagal visus šalyje galiojančius įstatymus. Celebrantai, kaip ir mūsų metrikacijos biuro darbuotojai, gali atvykti į jūsų norimą vestuvių vietą. Tuokti gali tik tos šalies, kurioje kelsite vestuves, celebrantas.
Europos Sąjungos šalių išduoti dokumentai galioja Lietuvoje be apribojimų. Dėl ne Europos Sąjungos šalių reiktų pasitikslinti Užsienio reikalų ministerijoje. Gali būti, kad juos reikės legalizuoti. Tam uždedama apostilė – tada dokumentas pripažįstamas ir tampa tinkamas naudojimui Lietuvoje. Taip pat nepamirškite, kad užsienyje išduotus ir santuokos registracijai Lietuvoje reikalingus dokumentus reikės išversti į lietuvių kalbą ir gauti notaro patvirtinimą.
Dar vienas patarimas dėl santuokos ceremonijos – jei oficialioji šalies kalba nėra ta, kuria jūs abu kalbate, greičiausiai jums teks pasisamdyti vertėją, dalyvausiantį ceremonijoje.
KOKIU METŲ LAIKU RINKTIS KURĮ PASAULIO KAMPELĮ?
Planuojant vestuves pirmiausia pasidomėkite norimos šalies klimatu. Jei jums svarbi būtent konkreti šalis, tada teks pagal jos metinius orus derinti Jūsų santuokos datą ir kelionę. Jei jums svarbus tam tikras laikas, kada norite susituokti, pasirinkite tuo sezonu rekomenduojamą pasaulio kampelį.
Mūsų žiema. Jei norite susituokti gruodžio – vasario mėnesiais, tačiau savo šventės dieną įsivaizduojate saulėtą, šiltą ir vasarišką, rinkitės Karibus, Indijos vandenyno salas bei Pietryčių Aziją. Nuo lapkričio iki kovo mėnesio čia patys geriausi orai kelionėms. Pavyzdžiui, Karibuose oro temperatūra svyruoja nuo +20°C – +31°C. Bahamus geriausia lankyti nuo lapkričio iki gruodžio mėn. Tuo laikotarpiu maža lietaus tikimybė, oras nėra itin karštas (apie +26°C – +28°C). Šri Lankoje vestuves geriausia kelti nuo gruodžio iki kovo mėn. Oro temperatūra, priklausomai nuo teritorijos, svyruoja nuo +17°C iki +31°C. Į Maldyvus galima vykti ištisus metus, tačiau lietaus tikimybė nedidelė nuo sausio iki kovo mėn. Oro temperatūra svyruoja nuo +27°C iki +29°C. Maldyvuose gali būti tik simbolinės vestuvės. Viza į Maldyvus nemokama (nuvykus į šalį jums uždės antspaudą). Tailande orai gruodį šilti, sausi, temperatūra apie 25-27°C šilumos. Šioje šalyje galimos tik simbolinės vestuvės. Ceremonijos yra įvairių tipų ir galima organizuoti bet kur – paplūdimyje, jachtoje ir pan.
Mūsų pavasaris arba ruduo. Europos šalyse vestuvėms paprastai patariama rinktis vėlyvą pavasarį - balandžio pabaigą – gegužės pradžią. Tai žydėjimo metas, kai gamta bus ypač įspūdinga. Taip pat galima rinktis ankstyvą rudenį – rugsėjo mėnesį. Tada gamta pasipuošia auksinės ir rausvos spalvos atspalviais ir sukuria romantišką nuotaiką. Keletas šalių pavyzdžių: Mauricijus tinkamas vestuvėms balandžio – gegužės mėnesiais arba vėlyvą rudenį. Mauricijuje susituokti yra daug įdomių vietų: paplūdimyje, prie krokodilų buveinės, šalia užgesusio vulkano ar net po vandeniu. Oro temperatūra svyruoja nuo +26°C – +28°C, yra šilta ir sausa.
Mūsų vasara. Šiuo laikotarpiu galima rinktis Indoneziją, pavyzdžiui, Balio salą. Birželio – rugsėjo mėnesį čia sausasis sezonas, temperatūra apie +30°C. Žinoma, galima rinktis ir Europos šalis, ypač šiaurines – Norvegiją, Švediją, o gal net Reikjaviką. Pietinėse Europos šalyse vasarą gali būti ypač karšta, bet santuoka prie vandens taip pat gali būti gera išeitis.
REIKALINGI DOKUMENTAI
Sakysite, kad norint tuoktis užsienyje reikia susitvarkyti daug popierių? Netiesa. Jums reikės beveik tų pačių dokumentų kaip ir tuokiantis Lietuvoje. Karibų jūros salose jų gali reikėti netgi mažiau nei pas mus – dažnai pakanka tik gimimo liudijimų. Svarbu, kad visi dokumentai būtų išversti į užsienio kalbą (reiktų pasitikslinti, ar reikalaujama vietinės kalbos vertimo ar užtenka angliško) ir patvirtinti notaro (pasitikrinkite, ar tinka bet koks notaras, ar reikalinga Apostilė – ją galima gauti Lietuvos Užsienio Reikalų ministerijoje (Užsienio Reikalų ministerijos internetinė svetainė). Paprastai dokumentus reikia išsiųsti iš anksto, bent prieš 2-3 mėnesius iki ceremonijos.
Priklausomai nuo šalies ir ceremonijos tipo, gali reikėti tokių dokumentų:
- abiejų sužadėtinių valstybinės įstaigos išduoti gimimo liudijimai;
- abiejų sužadėtinių pasai (turi galioti bent 6 mėn. nuo grįžimo dienos);
- dokumentai, kurie patvirtina teisėtą vardo, pavardės pakeitimą ar teisėtą įvaikinimą (jei tokie jums priklauso);
- teismo patvirtintas galutinis sprendimas dėl visiško santuokos nutraukimo (jei turėjote ankstesnę santuoką);
- valstybinės įstaigos išduotas mirties liudijimas ir susijusios santuokos liudijimas (jei turėjote ankstesnę santuoką).
Jei santuoka bažnytinė, gali būti reikalaujama leidimo tuoktis kitoje parapijoje, krikšto liudijimo ar kitų dokumentų.
Pasirinkus norimą tuoktis šalį pirmiausia išsiaiškinkite, ar reikalinga viza į ją atvykti. Susisiekite su vietiniu santuokos celebrantu (celebrant). Tai mūsiškio metrikacijos biuro darbuotojo analogas užsienyje. Šis žmogus bus kompetetingas ir galės patarti visais su santuokos dokumentais susijusiais klausimais. Jei nežinote, kaip rasti celebrantą jūsų norimoje vietovėje, klauskite Lietuvos ambasados arba konsulato toje šalyje (Ambasadų ir konsulatų adresai). Atsižvelkite į tai, kad kiekviena šalis turi savo reikalavimus, pavyzdžiui, kiek laiko prabūti šalyje iki santuokos ceremonijos. Pavyzdžiui, Jamaikoje reikalaujama prabūti tris darbo dienas, į kurias atvykimo ir ceremonijos diena neįskaičiuojamos. Kitose šalyse terminas gali svyruoti nuo 1 iki net 40 dienų. Norėdami susituokti užsienyje, nepamirškite deklaruoti išvykimo iš Lietuvos. Tą galite padaryti internetu. Konsulai gali tuokti tik Lietuvos piliečius, tad planuojate tuoktis su ne Lietuvos piliečiu, pasiaiškinkite situacijos niuansus.
BIUDŽETAS
Na ką, pasvajojome, o dabar nusileidžiame į realybę – pakalbėkime apie pinigus. Pirmiausia jums reiktų susitarti, kiek gi jų galite skirti savo šventei. Tada atsakykite kiekvienas atskirai, kokie trys dalykai jums asmeniškai yra labiausiai trokštami jūsų santuokos dieną. Būtinai juos užrašykite nesitardamas vienas su kitu, kad tyčia ar netyčia nenusižiūrėtumėte. Pasitarkite, ar vestuvėse dalyvaus kažkas iš artimųjų, jei taip, kas ir už ką mokės. Tikrai nebūtina į šventę kviesti daug žmonių, juk sugrįžę namo galėsite surengti neoficialų vakarėlį artimiesiems ir su jais pasidalinti santuokos bei kelionės įspūdžiais. Jei kelionę ir ceremoniją planuojate organizuotis patys, peržvelkite kelionių agentūrų internetines svetaines. Jose yra specialios vestuvinės kelionės, surašytos kainos ir kas į kainą įskaičiuota. Taip galėsite geriau įsivaizduoti, kiek gali kainuoti jūsų norima kelionė. Pigiausia tuoktis yra Azijos šalyse, brangiausia – Bahamuose, Havajuose.
Vestuvių datą, viešbučio ir lėktuvo bilietų rezervacijas derinkite kartu, t. y. neužsisakykite skrydžio prieš tai nepasidomėjusios, kiek gi tą dieną kainuos apgyvendinimas. Jums aktualu, kad mažiausia būtų bendra kaina. Dažniausiai vietos, kur rengiami vestuvių pokyliai, turi specialius jauniesiems skirtus romantiškų paslaugų paketus, į kuriuos įeina nakvynė, šampanas su vaisiais, vestuvinis tortas, gėlės, išskirtinės vakarienės ir pan. Būtinai teiraudamiesi dėl nakvynės pasiklauskite apie tokius pasiūlymus. Jie taip pat gali padėti sutaupyti.
Vestuvių užsienyje planavimas neužtrunka ilgiau, nei jų planavimas Lietuvoje. Patys užsiimdami savo ypatingosios dienos planavimu ne tik patirsite malonumą, bet ir gerokai sutaupysite. Šiais laikais praktiškai viskas yra prieinama internete. Ypač vertingi kitų vestuvininkų atsiliepimai, pačių savo kailiu viską išbandžiusių, kai tuo tarpu kelionų vadybininkai dažnai net nėra patys buvę jums siūlomoje vietoje. Kuo daugiau laiko skirsite planavimui, tuo labiau jūsų šventė atitiks svajones ir, žinoma, tuo daugiau sutaupysite.
Renkantis skrydžio bilietus, juos rekomenduojama įsigyti kuo anksčiau. Yra įvairiausių internetinių svetainių, kurios pasiūlo pigiausius galimus variantus. Bilieto kaina varijuoja pagal savaitės dienas, paprastai vidury savaitės būna žemesnė. Truputį pasinagrinėję greitai perprasite sistemą. Gavę skrydžių pasiūlymus nepatingėkite susirasti avialinijų tiesiogines internetines svetaines ir palyginti bilietų kainas. Gali būti, kad perkant tiesiogiai bus pigiau, nes keleto avialinijų kainas lyginančios internetinės svetainės užsideda savo komisinį procentą ant bilieto kainos.
VESTUVINIŲ AKIMIRKŲ ĮAMŽINIMAS
Jei jau renkatės vestuves užsienyje, ypač svarbu pasirūpinti tinkamu jų įamžinimu fotografijose ar filmo juostoje. Juk nuotraukomis dalinsitės su draugais ir artimaisiais, nedalyvavusiais jūsų šventėje. Taip pat jos liks gražiu prisiminimu grįžus namo.
Vestuvių fotografai yra viena iš paslaugų, kuriomis gali tekti pasirūpinti patiems. Čia verta skirti daugiau dėmesio ir laiko renkantis, nesiorientuoti vien į kainą. Vestuvių fotografai dirba visose šalyse, todėl įvertinkite galimybę pasirinkti vietines paslaugas arba „atsivežti“ fotografą iš Lietuvos. Pasirinkimo kriterijai visada, žinoma, būna individualūs, tačiau verta atkreipti dėmesį į tai, kad ne kiekvienas fotografas puikiai mokės anglų ar kitą Jūsų mokamą užsienio kalbą, o fotografavimo kultūra skirtingose šalyse skiriasi. Taip pat teisingą pasirinkimą riboja ir tai, kad neturėsite galimybės iš anksto susitikti ir aptarti fotosesijos mintį, scenarijų, būtinas nuotraukas ceremonijos metu – dirbant su vietiniu fotografu, viską greičiausiai teks daryti internetu. Apsisprendus rinktis fotografą iš Lietuvos, būtinai pasiteiraukite jūsų planuojamos ceremonijos vietos, ar nebus problemų. Kai kurie viešbučiai linkę neįsileisti pašalinių fotografų bei filmuotojų.
Prieš renkantis fotografą peržvelkite klausimus, rekomenduojamus užduoti fotografui.
BENDRI PATARIMAI
Na ir pabaigai keletas praktiškų patarimų:
- Vestuviniais žiedais pasirūpinkite iš anksto dar Lietuvoje. Taip turėsite jums patinkančius, norimos kokybės žiedus, įsigytus iš patikimų menininkų. Daugiau apie žiedų išsirinkimą skaitykite čia.
- Jei norėsite vestuvių dieną profesionalios šukuosenos, makiažo ar kitų procedūrų, jas užsisakykite iš anksto vietoje, kur bus ceremonija. Jums galės parekomenduoti viešbučio, kuriame apsistosite personalas. Jei yra galimybė, paprašykite kosmetologės ir kirpėjos darbų pavyzdžių (nuotraukų).
- Keliaudami lėktuvu, pagrindinius šventės rūbus supakuokite į rankinį bagažą. Taip išvengsite streso jei kitas bagažas kartais vėluotų ar dingtų. Rūbus rinkitės atsižvelgdami į šalies, į kurią keliausite, orą. Neatmeskite galimybės išsinuomoti vestuvinių rūbų ar bent akcentų iš vietinių.
- Prieš vykstant pasidomėkite bent šiek tiek apie šalies papročius, kultūrą, gyvenimo būdą tam, kad išvengtumėte nesusipratimų su jus aptarnaujančiais žmonėmis. Tam pagelbės tiek jau atšventusių jūsų norimoje šalyje sutuoktinių atsiliepimai internete, tiek kelionių gidų, pavyzdžiui, My Lonely Planet, aprašymai.
Lauksim komentaruose klausimų, patarimų ir pasidalinimų įspūdžiais tų, kurios jau atšventė savo vestuves ne Lietuvoje.
NUOTAKOMS TAIP PAT REKOMENDUOJAME STRAIPSNIUS:
- Žodžiai liudininkams pakviesti
- Nuo ko pradėti planuoti vestuves
- Kaip išsirinkti šventės vietą
- Vestuvių biudžetas
- Kaip išsirinkti vestuvinius žiedus
- Kaip ir ką rašyti vestuvių kvietimuose
- Vestuvių svečių knyga
- Padėkos žodžiai tėveliams
- Vidurnakčio pramogų vestuvėms sąrašas
- Vestuvių laiko juosta
- Dažniausiai nuotakų užduodami klausimai
GRUPĖS, KURIOSE RASITE TIEKĖJŲ, PATARIMŲ BEI GALĖSITE DISKUTUOTI VESTUVIŲ KLAUSIMAIS: